Ндиншки јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ндиншки јазик
Застапен воСудан
Говорници0  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3eli

Ндиншки јазик — исчезнат нигер-конгоански јазик од подгрупата на талодиско-хејбански јазици. Јазикот се зборувал во Судан но денес народот кој го зборувал јазикот користи арапски јазик.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]