Национална рагби лига на Унгарија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Националната рагби лига на Унгарија, позната како Маѓарски бикови, ја претставува Унгарија во спортот рагби. Дебитирајќи против Чешка во јули 2011 година, тие го одиграа својот прворангиран меч против Грција во октомври 2013 година.

Историја и поставување[уреди | уреди извор]

RLIF Светско рангирање
Официлано рангирање од декември 2018
Ранг Промена* Тим Pts%
1 Steady  Австралија 100.00
2 Increase 1  Англија 92.14
3 Decrease 1  Нов Зеланд 88.55
4 Steady  Тонга 45.14
5 Steady  Фији 29.41
6 Increase 2  Франција 26.11
7 Decrease 1  Самоа 24.28
8 Decrease 1  Шкоцка 20.36
9 Steady 18.93
10 Steady  Папуа Нова Гвинеја 15.78
11 Increase 1 11.40
12 Decrease 1  Ирска 10.70
13 Steady  Италија 7.90
14 Increase 1  Јамајка 6.39
15 Decrease 1  САД 6.15
16 Increase 2 5.98
17 Steady  Србија 5.76
18 Increase 3  Унгарија 5.53
19 Increase 7  Грција 4.78
20 Decrease 1  Норвешка 4.74
21 Decrease 5  Канада 4.14
22 Increase 5  Филипини 3.89
23 New entry  Полса 3.39
24 Increase 10  Ниуе 3.21
25 Decrease 1  Чешка 2.89
26 Increase 2  Холандија 2.82
27 Increase 15  Solomon Islands 2.56
28 Decrease 6  Шпанија 2.46
29 Decrease 9  Русија 2.37
30 Steady  Германија 2.18
31 New entry  Турција 2.14
32 Increase 1  Чиле 2.05
33 Increase 3   1.95
34 Increase 7  Јапонија 1.87
35 Decrease 10  Украина 1.79
36 Increase 1  Ел Салвадор 1.66
37 Decrease 5  Јужноафриканска Република 1.53
38 Decrease 9  Шветска 1.48
39 Decrease 16  Белгија 1.31
40 Increase 5  Хонгконг 1.29
41 Decrease 1  Колунбија 1.08
42 Decrease 4  Тајланд 1.06
43 Decrease 4  Аргентина 0.90
44 Decrease 13  Кукови Острови 0.75
45 Decrease 10  Данска 0.56
46 Decrease 3  Брзил 0.51
47 Decrease 3  Уругвај 0.47
48 Decrease 2  Бугарија 0.21
49 Decrease 2 0.07
*Од јули 2018

Националната рагби лига на Унгарија е основана во Будимпешта, во мај 2011 година од страна на членовите на РФЦ Будимпешта.

Од мали почетоци на вечерта во понеделникот, на островот Маргит, во средината на Дунав, тимот порасна за да може да избере јадро од 20 играчи кои ќе играат против Чешка на 23 јули. Повлекувањето на играњето на Интернационал РЛ ги покажува барањата за тренирање и играње од голем број други клубови во Унгарија, како и играчи од унгарски потекло кои отпатувале да играат од Италија и Велика Британија.

Во јуни 2013 година Унгарија доби статус на набљудувач од страна на RLEF.[1] Тие потоа го одиграа својот прв целосен меѓународен турнир против грчки тим во кој учествуваа професионални играчи Мајкл Коркидас и Браит Анаста.

Во 2014 година на турнеја во Париз повторно и Унгарија се натпреваруваа на инаугуративниот турнир за Балкански куп во Србија. Ова беше прв меѓународен унгарски турнир. Унгарија го заврши целокупниот турнир на четвртото место. Тие, исто така, направија историја на турнирот, бидејќи го забележаа својот прв меѓународен обид во својот меч со Босна.[2]

Национална рагби лига на Унгарија во Австралија[уреди | уреди извор]

Во 2016 година, Унгарија почна да бара играчи во Австралија на унгарското наследство да играат за Унгарија. Ова беше исполнето со одличен одговор, со многу квалитетни играчи кои го ставија своето име надолу. Неколку тренинг сесии беа одржани во Сиднеј од страна на тренерот Џон Вилсон и менаџер Стивен Немет.

Во саботата на 4 февруари 2017 година, Унгарија го одигра својот прв тест натпревар надвор од Европа против Уругвај, кои го направија своето меѓународно деби, пред 500 гледачи. Унгарија победи со игра 50-4 во доминантен екран. Тимот се состоеше од само австралиски играчи со унгарски наследство. Ова беше, исто така, победата на Унгарија во првиот тест натпревар на кој било континент. Четирите браќа Фаркас беа извонредни, постигнувајќи 30 од 50 поени меѓу себе, а Арон Фаркас се акумулираше 16 во спектакуларен настап кај кука. Александар Фрицка постигна обид за деби.

Во средата на 8 февруари 2017 година, само 4 дена по првиот тест кој го одиграа надвор од Европа, Унгарија ја одигра својата втора против посилна тајландска страна, на која учествуваше тренерот на поранешниот НРЛ и супер лигата, Брајан Смит, пред 100 гледачи. Унгарија го отвори резултатот со 2 брзи обиди, пред постигнувајќи уште 2 пред половина. Тајланд излезе силен во второто полувреме, постигнувајќи ги првите бодови, меѓутоа Унгарија беше премногу силна и побегнаа со 44-10 победници, со што станаа само нивната втора победа на тестот, откако тимовите потекнуваат 6 години пред тоа.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Hungary and Saudi Arabia Awarded Observer Status“. RLEF. 21 June 2013.
  2. [1]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]