Национален парк Жак-Картие

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Национален парк Жак-Картие
МСЗП — Категорија II (национален парк)
Scotora2 PJC.jpg
МестоЖак-Картие и Кот-де-Бопре, Квебек, Канада
Најблизок градКвебек
Површина670,00 км2[1]
Воспоставен(а)25 ноември 1981[2]
Управно телоСепак

Националниот парк Жак-Картие (фр. Parc national de la Jacques-Cartier, англ. Jacques-Cartier National Park) е покраински парк 50 км северно од градот Квебек. Паркот има задача да штити претставително подрачје од планинската верига Лорентиди.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. - Регистар на заштитени подрачја во Квебек - Министерство за одржлив развој, животна околина и паркови на Квебек. Проверено на 30 декември 2007 (француски)
  2. Постоечкиот парк - Министерство за одржлив развој, животна околина и паркови на Квебек. Проверено на 30 декември 2007 (англиски)