Наутилус Помпилус (бенд)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Наутилус Помпилус
Основни податоци
ПотеклоСССР, Русија
Жанр(ови)арт рок, пост-панк, готик рок, алтернативен рок
Години активност1982–1997
2003–2004
2013–2014

Наутилус Помпилиус (руски: Наутилус Помпилиус Наутилус Помпилиус), понекогаш со прекар Нау (руски: Нау), бил влијателен советски, а подоцна и руски рок-бенд [1] основан во Свердловск во 1982 година од Вјачеслав Бутусов и Дмитриј Умецки . Бутусов ја распуштил групата во 1997 година, по повеќе успешни албуми и неколку различни состави на бендот.

Име[уреди | уреди извор]

Бендот првично го носел името именуван како „Али-Баба и четириесет разбојници“ (руски: "Али-Баба и сорок разбойников"). Во 1983 година, на предлог на режисерот за звук на бендот, Андреј Макаров, името на бендот било сменето во Наутилус . Во 1985 година, на иницијатива на Иљја Кормилцев, името било продолжено во Наутилус Помпилиус за да се избегне забуна со другите руски рок-групи, кои во тоа време исто така го носеле името Наутилус, како што е московската група предводена од Евгениј Маргулис .

Бендот подоцна го образложил името, велејќи: „Бендот е именуван по животно, кое е природно убаво и шармантено“. Наутилус помпилиус е научно име на еден вид главоног попознат како Коморен Наутилус .

Историја[уреди | уреди извор]

Основање[уреди | уреди извор]

Вјачеслав Бутусов и Дмитриј Уметски ги направиле првите чекори кон формирање на Наутилус кон крајот на 1970-ти години. На почетокот, бендот настапувал на мали настани, опфаќајќи песни од странски изведувачи и познати изведувачи на мајчин јазик како Машина Времени и Воскресение. Групата била формирана од Бутусов и Уметски, додека двајцата биле студенти на Архитектонскиот институт Свердловск (сега наречен Архитектонска академија на Урал).

Во 1982 година, групата ги направила своите први обиди да сними свои песни. Првиот албум на групата, Перејезд, бил издаден во 1983 година. Вклучувал неколку песни снимени во 1982 година, како и нов материјал. Албумот бил под силно влијание на групата Лед Цепелин.

Подоцна[уреди | уреди извор]

Бендот бил активен од 1983 до 1997 година. Наутилус бил влијателен бенд во пост-панк жанрот, а исто така оставил белег на стилот „Урал рок“ со нивните филозофски стихови. Некои од нивните рани хитови популарно се поврзуваат со периодот на Перестројка .

Музиката на бендот била прикажана во филмот Брат во 1997 година. Верзија на нивната популарна песна „Врзан со еден оков“ се појавил во филмот Стилјаги во 2008 година. Групата го ангажирала англискиот гитарист Бил Нелсон за производство на нивниот албум „Јаблокитај“ од 1997 година (руски: Яблокитай), на кој Нелсон свирел и на гитара.

Откако групата се распаднала, Вјачеслав Бутусов започна успешна соло кариера.

И покрај тоа што Бутусов ги компонирал повеќето песни на групата и напишал дел од нивните текстови, поетот Иљја Кормилцев бил клучен соработник како текстописец и продуцент.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Година Руско име Превод
1983 година Переезд Преселување (или премин на автопат)
1985 година Невидимка Невидливиот
1986 година Разлука Одвојување, име на руска народна песна што се појавува во албумот
1987–1988 година Ни Кому Ни Кабельность (ВО IVEИВО ) Игра на зборови: "недостаток на дружељбивост" и "за никого"
1988 година Князь Тишины Принц на тишината, по поема на Ендре Ади
1988 година Отбой (ВО ИВО ) Осветлување
1989 година Человек без имени Човек без име
1992 година Чужая земјаля Странска земја
1994 година Титаник Титаник
1994 година Титаник-ВО ИВО Титаник-ВО ИВО
1995 година Крылья Крилја
1996 година Лучшие Песни (ВО ИВО ) Најдобри песни
1997 година Яблокитай Кинеско јаболко, холандска етимологизација на рускиот апел во „портокалово овошје“
1997 година Атлантида Атлантида

Меѓу нивните најпознати песни се: Принцот на тишината, Прошетки по вода, Последното писмо, исто така позната како Збогум, Америка, Погледот од екранот Хлоп-хлоп, Сферата Како, Врзани од еден синџир, Сакам да бидам со тебе, На брегот на реката без име, и Крилја.

Користена литература[уреди | уреди извор]

  1. Nautilus Pompilius // Encyclopaedia of Contemporary Russian culture, 2013

Надворешни врски[уреди | уреди извор]