Наунански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Наунански јазик
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
ПодрачјеНауна, Покраина Манус
Говорници100  (2000)[1]
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3ncn

Наунанскиот е адмиралитетски јазик, дел од групата на океански јазици. Јазикот се зборува во едно село на островот Науна во Папуа Нова Гвинеја. Според податоците од 2000 година, јазикот го зборуваат околу 100 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]