Прејди на содржината

Нагак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нагак

Нагак (исто така наречен на, сора, или годонг) е голема морска школка на која се свири како на рог во корејската традиционална музика. Произведува само еден тон и се користи првенствено во воена процесиска музика наречена деачвита.

Школката е од многу голем морски полжав, Charonia tritonis, понекогаш познат и како „Тритонска труба". Оваа школка исто така се користи како музички инструмент во неколку други земји.

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  • „Nagak“. Art Council Korea. Архивирано од изворникот на 2008-01-20.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • (корејски) 나각 Архивирано на 24 септември 2008 г. Корејско национално наследство