Прејди на содржината

Навести (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Навести устие на реката

Навести е 100 километри -долга река во југозападна Естонија. Таа е најголемата река по истек што се влева во Парну (на нејзиното устие испуштањето е речиси еднакво на она на Парну). Изворот на Навести е во близина на Имавере (помеѓу селата Јаламетса и Касукона ) во округот Јарва.[1] Тече генерално на запад и минува низ три окрузи ( Јарва, Вилјанди и Парну ). Нејзиниот слив со Парну се наоѓа во близина на Тори во Жиесу. Областа на сливот на Навести е 3 000 километри и неговото просечно испуштање 27.9 м3/с.[2]

Пред отворањето на исконското езеро Виртс преку Емајиги до Чудско-Псковское озеро, реката Навести го исцедила Вертсјарв.

Во Навести живеат околу 18 видови риби, вклучувајќи Обична платика, бурбот, клен, тава, крап, костур, штука, речна пастрмка, црвеноперка и зракоперка.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „navesti jõgi“. loodusmatkad.ee http://www.loodusmatkad.ee. Архивирано од изворникот на 2011-07-20. Посетено на 2009-11-10. Надворешна врска во |publisher= (help)
  2. „Pärnu River Basin Management Plan“ (PDF). AS Maves http://www.maves.ee. Посетено на 2009-11-09. Надворешна врска во |publisher= (help)