М-теорија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Во теорија на физиката, М-теорија е продолжеток на теоријата на струните при што се утврдува постоењето на 11 димензии. Поборниците на оваа теорија веруваат дека теоријата за 11 димензии ги обединува и ги заменува сите пет теории на струните. Иако не е познат целосниот опис на теоријата, се знае дека динамиката на ниската ентропија е супергравитација која делува заедно со две и пет димензионални мембрани.

Наводи[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

За натамошно читање[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]