Прејди на содржината

Мутновски

Од Википедија — слободната енциклопедија

Мутновски е вулкан кој се наоѓа во јужниот дел на полуостровот Камчатка, Русија. Тој е еден од најактивните вулкани на јужна Камчатка, а неговата последната ерупција била во 2000 година.

Кратер

Поврзано[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]