Муоншки јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Муоншки
Mường
Застапен воВиетнам
Подрачјезападно од Ханој
Говорници1,2 милиони  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3mtq

Муоншкиот јазик (Mường) е матичен јазик на народот Муонзи[1] во Виетнам. Припаѓа австроазиското семејство и е во блиско сродство со виетнамскиот. Како и неговиот сродник, муоншкиот е тонски јазик и има пет тонови.

Јазикот претежно се говори во планинските краишта на северот на земјата, и тоа во покраините Хоа Бин, Тан Хоа, Вин Фук, Јен Бај, Сон Ла и Нин Бин.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. изворно: Người Mường

Надворешни врски[уреди | уреди извор]