Муг синтисајзер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Муг синтисајзер (2007)
Муг синтисајзери низ историјата

Изразот Муг (Moog) синтисајзер може да се однесува на било кој аналоген синтисајзер кој го дизајнирал Роберт Муг или е направен во фабриката Муг мјузик.

Муг синтисајзери биле едни од првите широко распространети електронски музички инструменти . Роберт Муг го направил првиот субтрактивен синтисајзер употребувајќи клавијатури за свирење, што во 1964 и го демонстрирал на AES конвенцијата.[1]

Список на муг синтисајзери[уреди | уреди извор]

 • Moog modular synthesizer}- (1963—1980)
 • Minimoog (1970—1982)
 • Moog Satellite (1974—1979)
 • Moog Sonic 6 (1974—1979)
 • Micromoog (1975—1979)
 • Polymoog (1975—1980)
 • Minitmoog (1975—1976)
 • Moog Taurus (1976—1983)
 • Multimoog (1978—1981)
 • Moog Prodigy (1979—1984)
 • Moog Liberation (1980)
 • Moog Opus-3 (1980)
 • Moog Concertmate MG-1 (1981)
 • Moog Rogue (1981)
 • Moog Source (1981)
 • Memorymoog (1982—1985)
 • Moogerfooger (од 1998)
 • Minimoog Voyager (од 2002)
 • Little Phatty}(од 2006)
 • Moog old school (2008—2009)
 • Slim Phatty (2010)
 • Taurus 3 bass pedal (2011)
 • Moog Minitaur (2011)
 • Sub Phatty (2013)
 • Sub 37 (2014)
 • Moog Werkstatt-Ø1 (2014, kit)
 • Emerson Moog Modular (2014)
 • Mother-32 (2015–денес)
 • Subsequent 37 CV - ограничено на 2.000 парчиња (2017)
 • Subsequent 37 (2017)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. R. A. Moog, Journal of the Audio Engineering Society, Vol. 13, No. 3, pp. 200–206, July 1965.