Мост на желбите

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мост на желбите
Носипешаци
МинуваОхридско Езеро
МестоОхрид, Македонија Македонија
Особености
Вк. должина140 m
Ширина2,30 m

Мостот на желбите претставува мост кој премостува дел од крајбрежниот дел на Охридското Езеро и го спојува центарот на Охрид со еден од најубавиот и најатрактивниот дел на градот, Потпеш и Канео[1]. Овој мост при самата изградба наишол на многу негодувања и е подарок на македонскиот стопанственик Велија Рамкоски.[2] Мосото бил пуштен во употреба на 8 септември 2009 година.[3]

Мосото е изграден како потреба за да се скрати патот до Црквата Св. Јован Канео од самиот центар и наместо пат од 1,5 километри колку што треба да се помине преку стариот дел на градот за да се стигне до црквата, сега преку овој мост се потреби само 140 метри колку што е долг мостот. На самиот мост има 12 хороскопски знаци. И според името кое му е дадено на мостот, потребни еда се застане на еден од нив, односно на својот хороскопски знак да се погледне кон езерото према Манастирот Свети Наум и да се замисли желба.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Охрид доби „Мост на желбите". МИА. Посетено на 2012-05-17.
  2. „Ексклузивно Рамкоски, Богојавление и Охридско Лето ја делат Св Килемнтовата награда“. Ohrid News. 2 декември 2010 11:32. Посетено на 2012-05-17. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  3. Маленкова, Татјана (8 септември 2009). „ПУШТЕН ВО УПОТРЕБА МОСТ НА ЖЕЛБИТЕ“. Посетено на 2012-05-17.