Мост на академијата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мост на академијата
Ponte dell'Accademia
Accademia bridge in Venice (South East exposure).jpg
МестоВенеција, Италија
Особености
Вк. должина48
Историја
Отворен1985

Мостот на академијата (италијански: Ponte dell'Accademia) e еден од четирите моста кои наоѓаат на Големиот канал во Венеција, Италија. Самиот мост е именуван според истоимената галерија.

Изградбата на мостот завршила во 1854 година. главен архитект бил избран Алфред Невил. Во текот на 1930-тите оваа конструкција била заменета со друг дрвен мост, кој пак бил урнат и на негово место изграден нов мост во 1985 година.