Мост Бангва

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мост Бангва
방화대교
BanghwaBridge.jpg
НосиЕкспресен пат Меѓународен аеродром Инчеон
ПреминуваХан
МестоСеул, Јужна Кореја
СопственикNew Airport Highway Company
ОдржувачNew Airport Highway Company
ПретходенЖелезнички мост Магок
СледенМост Хаенгџу
Особености
Видносечки и рамковен
Вкуп. должина2559 м
Историја
ГрадителPoong Lim Industrial
Почнат29 декември 1995
Завршен11 ноември 2000
Сообраќај
МостаринаДа
Наводи
[1][2]
Местоположба

Мостот Бангва ја преминува реката Хан во Јужна Кореја и ги поврзува Гангсео-гу во Сеул и Гојанг во покраината Гјеонгџи. Мостот е дел од експресниот пат „меѓународен аеродром Инчеон“. Над 2,5км во должина, тој е најдолгиот мост што може да се премине преку реката Хан.[3] Иако претежно е мост со носачи, средниот дел од 540 метри е лак, кој наликува на формата на полетување на авион.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 방화대교[ 傍花大橋 ]. Doopedia (корејски). Naver. Посетено на 23 февруари 2021.
  2. „Banghwa Bridge“. Poong Lim Industrial. Архивирано од изворникот на 2014-02-01. Посетено на 23 февруари 2021.
  3. 방화대교[ 傍花大橋 ]. Naver / Encyclopedia of Korean Culture (корејски). Naver. Посетено на 23 февруари 2021.