Морски епископ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Епископ-риба, дело на Јохан Зан од 1696 година.

Морски епископ или епископ-риба е вид на морско чудовиште кое првпат се појавило во 16 век.

Според некои описи има крлушки како риба, странични перки на грбот, многу му е широк и оштар гребенот на грбот. Името го добил по тоа што некои тврдат дека личи на епископ. Според легендата, првиот морски епископ е фатен во 1433 година. Наводно било многу бизарно суштество. Според една приказна бил доведен пред кралот.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Bishop-fish“. Архивирано од изворникот на 2014-07-14. Посетено на 2018-09-09.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Anon? The Readers Digest book of Strange Stories, Amazing Facts 1976, various contributors
  • Gesner, C. Historia Animalium