Монти Сибилини (национален парк)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед кон Монти Сибилини

Националниот парк Монти Сибилини (италијански: Parco Nazionale dei Monti Sibillini) е италијански национален парк кој е сместен низ регионите Марке и Умбрија, кој што ги опфаќа провинциите Мачерата, Фермо, Асколи Пичено и Перуџа .

Основана е во 1993 година, а сега содржи и повеќе од 70.000 хектари.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Gentili, Bernardino (April 2002). „Note di Geomorfologia del Parco Nazionale dei Monti Sibillini“. Collana dei Quaderni scientifico-divulgativi del Parco Nazionale dei Monti Sibillini. Ancona: Aniballi Grafiche.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]