Монголски лак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Монголски воин со монголски лак

Монголскиот лак е традиционално монголско оружје користено од војската на силната Монголска Империја. Тие се помали од денешните лакови што се употребуваат во Монголија за време на фестивали, особено на Надам фестивалот. Модерните лакови се поголеми и се дизајнирани според манџуриските лакови користени од кинеската војска за време на Кинг Династијата.

Конструкција[уреди | уреди извор]

Античките и денешните монголски лакови се дел од азискиот тип на лакови. Основата на лакот е од дрво, со рог на врвовите свртени кон стрелецот. Исто така има има и животинско лепило за да се зацврсти конструкцијата. Лакот треба да чува од вода бидејќи лепилото се распаѓа при контакт со вода. Лакот може да биде прошаран со традиционални фигури и елементи од монголската култура.