Моира Орфеи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Моира Орфеи (Миранда Орфеи)
Моира Орфеи ( родена 21 декември 1931 година починала на 15 ноември 2015 година)

Моира Орфеи ( англиски: Miranda Orfei; 21 декември 1931 година - 15 ноември 2015 година) била италијанска глумица и позната личност со ромско потекло.[1][2] Таа важела и за кралица на италијанскиот циркус.

Кариера[уреди | уреди извор]

Таа пораснала во семејство кое било сопственик на циркуската компанија Циркус Орфеј. Таа станала симбол на циркусот во Италија и со тоа се стекнала со меѓународна слава.[2] Циркусот Моира Орфеи бил основан во 1960 година.

Дино де Лаурентис и предложил да го смени името во Миранда Моира.[3] Билборди со нејзината слика имало во секој град каде што циркусот бил отворен. Таа исто така станала филмска глумица која глумела во над четириесет филмови, од комедии до италијански крими филмови.[2]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Нејзини родители биле Ричард Орфеј и Виолета Арата. Таа се омажила за Валтер Ноунс во 1961 година и имала две деца: Стефано и Лара Орфеј.

Доживеала мозочен удар на 4 август 2006 година, за време на шоуто на Џojоза Јоник. Девет години подоцна, на 15 ноември 2015 година, починала во Бреша, Италија.[1][4]

Делумна филмографија[уреди | уреди извор]

Година Име
1960 година Под десет знамиња
1960 година Љубовите на Херакле
1960 година Кралицата на пиратите
1960 година Повеќејазична мулти врска
1960 година Гигантите од Тесалија
1961 година Урсус
1961 година Атлас во земјата на киклопи
1961 година Одмазда на освоениот
1961 година Крт мажи против синот на Херкул “
1961 година Оружје спротивно на законот
1961 година Урсус во Долината на лавовите
1961 година Роко и сестрите
1961 година Каква жена! !! Е ... какви долари!
1962 година Керим, син на шеикот
1962 година Тромбоните на Фра 'Диаволо
1962 година Италијанците и жените
1962 година Кралот Манфред

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Addio a Moira Orfei, a Brescia il suo ultimo spettacolo“ (италијански). Giornale di Brescia. 15. 11. 2015. Посетено на 8. 4. 2020.. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
  2. 2,0 2,1 2,2 „È morta Moira Orfei, regina del circo“ (италијански). La Stampa. 15. 11. 2015. Посетено на 8. 4. 2020.. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
  3. Una biografia online
  4. „Moira Orfei, circus owner - obituary“ (англиски). 23. 11. 2015. ISSN 0307-1235. Посетено на 8. 4. 2020.. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)