Мовеста марписа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мовеста марписа
Marpissa muscosa 3 Luc Viatour.jpg
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Членконоги
Класа: Пајаковидни
Ред: Пајаци
Семејство: Пајаци-скокачи
Род: Марписа
Вид: Мовеста марписа
Биномен назив
Marpissa muscosa
(Клерк, 1757)

Мовестата марписа (латински: Marpissa muscosa) е вид пајак скокач.

Женките достигнуваат околу 8-11mm во должина, додека мажјаците достигнуваат само 6-8mm. Обата пола се сиви до кафеави по боја.

Овој вид прави еден вид гнездо под кората на исушените дрва. На дрвата се јавуваат и до 100 гнезда едно до друго. Овој пајак има хиерархија: послабите единки ја искажуваат својата инфериорност кон посилните триејќи ги нозете и полека повлекувајќи се од местото.

Распределба[уреди | уреди извор]

M. muscosa живее во Палеарктикот.

Галерија[уреди | уреди извор]