Мишел Харви

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Мишел Луиз Харви (англиски: Michelle Louise Harvey; р. Бризбејн) е австралијанска форензичарка специјализирана во форензичка ентомологија (употреба на инсекти во истрагите за злосторства).[1][2] Нејзиното истражување се состои од употреба на ДНК од инсекти за да се идентификуваат ларви, што помага во проценувањето на времето од смртта.[2][3][4] Харви издава широк спектар на нејзини истражувања и говори на многу конференции. Активна е во промоцијата на науката преку јавно говорење и медиуми.

Кариера[уреди | уреди извор]

Харви го добива својот докторат по форензички науки во 2006 на Центарот за Форензички науки при Универзитетот Западна Австралија и дипломира во март 2007.[5] Од 2006 до 2012 таа беше предавач по форензичка биологија на Универзитетот Портсмут,[1][2] истражувајќи ги молекуларните врски помеѓу форензички значајните Калифориде.[5] Оттогаш се враќа во Австралија за да го продолжи своето истражување на Универзитетот Дикин.[6]

Награди и почести[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „The wriggling world of 'Maggot Girl'. Portsmouth Today. 2006-11-28. Посетено на 2010-10-30.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Wojtas, Olga (2006-11-17). „Maggot Girl passes on forensic bug“. Times Higher Education. TSL Education Ltd. Посетено на 2010-10-30.
  3. „The 'Maggot Girl'. Radio 4 Woman's Hour. BBC. 2006-11-28. Посетено на 2010-10-30.
  4. „Maggots to give crime scene clues“. The Age. 2003-08-21. Посетено на 2010-10-30.
  5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 „Dr. Michelle Harvey - Biological Sciences“. University of Portsmouth. Посетено на 2010-10-30.
  6. „School Staff, Deakin University“.