Миртида

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Миртида (6 век п.н.е.) од Антедона, во Беотиј — хеленска поетеса која на свој домашен дијалект ги опејувала романтичните случки од локалните митови. Сочувана е прозната парафраза на нејзината песна за несреќната љубов на Охне, ќерка на Конон, со Еуност, син на Кифисо. Како нејзини ученици се споменуваат Корина и Пиндар.[1][2] Во еден фрагмент од поема на Корина се спомнува дека Миртида се натпреварувала со Пиндар, кога тој бил на врвот на својата поетска слава, но била победена.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Snyder 1989, Women Poets of Fifth Century Greece, "Myrtis", pp. 40–41.
  2. Plant 2004, "4. Myrtis (fl. 5th century BC)", pp. 36–37.