Мини Израел

Од Википедија — слободната енциклопедија

Координати: 31°50′32.97″N 34°58′2.1″E / 31.8424917° СГШ; 34.967250° ИГД / 31.8424917; 34.967250

Мини Израел (хебрејски: מיני ישראל) е минијатурен парк се наоѓа во близина Latrun, Израел во Ајалон долина. Отворен е во ноември во 2002 година, на местото содржи минијатурни копии на стотици згради и знаменитости во Израел. На туристичка атракција се состои од околу 350 минијатурни модели, од кои повеќето се на скала од 01:25.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]