Миниатурк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Миниатурк
Miniatürk
Hagia sofia miniaturk 02824.jpg
Аја Софија
Карта
Општи податоци
ГрадИстанбул
ЗемјаТурција

Миниатурк (турски: Miniatürk) е минијатурен парк кој се наоѓа во североисточниот дел од Златниот Рог во Истанбул, Турција. Бил отворен на 2 мај 2003 година.

Неговата површина изнесува 60.000 m², од кои 40.000 m² се наоѓаат на отворен, 3.500 m² на затворен простор, а околу 2.000 m² на дрвјата. Комплексот поседува паркинг од 500 возила. Овој минијатурен парк е еден од најголемите во светот.

Координати: 41°03′36″N 28°56′55″E / 41.06000° СГШ; 28.94861° ИГД / 41.06000; 28.94861