Прејди на содржината

Милош Александар Базовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Милош Александар Базовски
Податотека:Милош Александр Базовский.jpg
Роден(а)11 јануари 1899
Починал(а)15 декември 1968
Орачот (1947)

Милош Александар Базовски 11 јануари 1899 година е словачки уметник, претставник на првата генерација на словачки арт нуво уметници.

Биографија

[уреди | уреди извор]

Роден на 11 јануари 1899 година во градот Турани над Вахом во семејство на учители.

Студирал на Академијата за ликовни уметности во Будимпешта (1918) и на Академијата за ликовни уметности во Прага (1919-1924), наставници - професори Влахо Буковац, Максимилијан Пирнер, Јакуб Обровски и Макс Швабински. Студирал и во приватното сликарско училиште на професорот Алоис Делуга во Виена (1921).

Во 1924 година се вратил во Словачка. Заедно со други уметници организирал патувачки изложби. Делата кои тој ги создал во периодот од 1938-1945 година содржат алузии на воено време.

По 1948 година, кога социјалистичкиот реализам бил жестоко наметнат, тој продолжил да работи во стилот на модернизмот, поради што бил подложен на политички напади.

Познат како колорист, со ограничена палета на бои (главно црвена, жолта, кафена и окер), знаел да создаде хармонија на бои.

Во 1962 година се преселил во Тренчин, каде што починал.

Во 1969 година, во Тренчин е основана уметничката галерија Милош Александар Базовски, во која моментално се сместени повеќе од 1.200 слики и цртежи.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]