Микаела Кумлин Гранит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Микаела Кумлин Гранит, 2018 година

Микаела Рут Гунила Кумлин Гранит (родена на 1 ноември 1967 година) е шведски дипломат кој е претседател на Одборот на гувернери на МААЕ за 2019-2020 година. Таа е и постојан претставник на Шведска во Агенцијата и постојан претставник во Обединетите нации и други меѓународни организации во Виена, како и амбасадор во Австрија, Словачка и Словенија. [1] [2] [3]

Во 1993 година, таа се стекнала со диплома по економија на Универзитетот во Стокхолм. [1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Board of Governors: Chair for 2019–2020“. IAEA. Посетено на 28 August 2020.
  2. „Ambassador Mikaela Kumlin Granit Takes Over as New Chairperson of IAEA Board of Governors“. IAEA. Посетено на 28 August 2020.
  3. „MIKAELA KUMLIN GRANIT SVERIGES NYA AMBASSADÖR I WIEN“ (PDF). Widnbladet. 2019. Посетено на 28 August 2020.