Мижаву

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мижаву чуван во Мижавана (дрвена кутија направена специјално за чување мижаву).
Каламандалам Ачутанандан свири Мижаву за Чакјар Куту
Мижав користен од Кунчан Намбиар, кој се чува во храмот Амбалапужа Сре Кришна Свами

Мижаву (малајаламски: മിഴാവ്) е голем бакарен тапан кој се свири како придружен ударен инструмент во Кудијатам и Куту, изведувачки уметности на Керала. Ја игра заедницата Амбалаваси Намбиар. По 1965 година, кога започна репертоарот на мижаву во каламандалам мижаву, ја проби бариерата и во денешно време секој може да свири мижаву.

На тапанот се свири само со раце.

Мижаву се третира како „Брамачарија“ и се смета за свето. Се користи за придружба на светата ритуална изведба на храмот на Кудијатам и Куту. Само на членовите на заедницата Амбалаваси Намбијар им е дозволено да го свират во храмовите или во Кутамбаламите.

Наводи[уреди | уреди извор]