Меѓуконтинентална балистичка ракета

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пуштање на меѓуконтиненталната балистичка ракета „Минитмен III“ од Воздухопловната база Ванденберг во САД

Меѓуконтинентална балистичка ракета или МБР (од англиски: intercontinental ballistic missile, ICBM) — балистичка ракета со дострел доволно долг за да овозможи меѓуконтинентален лет. Меѓуконтиненталните ракети обично се сметаат за ракети со дострел поголем од 5.500 километри. Речиси во сите случаи, МБР служат како носачи на јадрено оружје.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ICBM | Intercontinental, Nuclear, Ballistic | Britannica“. www.britannica.com (англиски). 2023-08-31. Посетено на 2023-09-02.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]