Меѓукатна конструкција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Concrete slab.jpg

Меѓукатните конструкции се хоризонтални носиви конструктивни елементи кај објектите од високоградбата, кои го делат објектот по висина на катовите, имаат задача да ги примат сите постојани и подвижни товари и да ги пренесат на вертикалните ослонци.

Се делат на: рамни плочи, плочи со греди, гредни АБ меѓукатни конструкции.

Според начинот на изведба, може да се монолитни, полумонтажни и монтажни.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]