Мерцедес Бенц Г-класа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Puch G
Мерцедес Бенц 230 Г Кабриолет

Г-класата на Мерцедес-Бенц (германски: Mercedes Benz G-Klasse), понекогаш наречен Г-возило (G-Wagen, Geländewagen), е луксузен автомобил со погон на сите четири тркала, произведен од Магна Штајр во Австрија и продадени од Мерцедес-Бенц.

Особености[уреди | уреди извор]

Г-Ваген се одликува со својот бокси стил и конструкцијата . Тој користи три диференцијали со целосно заклучување, едно од ретките возила што имаат таква функција.

И покрај воведувањето на наменетата замена, универзалниот SUV Мерцедес Бенз ГЛ-Класа во 2006 година, Г-класата сè уште е во производство и е едно од најдолгите произведени возила во историјата на Дајмлер, со распон од 35 години.[1]

Г-класата била развиена како воено возило од предлог на шахот од Иран (во тоа време значаен акционер на Мерцедес) до Мерцедес [2] и ја понудил како цивилна верзија во 1979 година. Првата војска во светот која ја користеше беше Аргентинската армија со почеток во 1981 година со воениот модел 461.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Mercedes-Benz G-Class to be produced till 2020“. MSN Arabia. Архивирано од изворникот на 21 May 2012. Посетено на 7 August 2012.
  2. „Mercedes-Benz G-Wagen, Austria“. Архивирано од изворникот на 2018-10-07. Посетено на 2012-01-04.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]