Мернсхајм

Од Википедија — слободната енциклопедија
поглед од блиските ридови

Мернсхајм или Моернсхајм е општина во округот Ајхштат во Баварија во Германија. Лежи на реката Гејлах и околните карпи датираат од доцниот јура ( титонски ).[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Rauhut, Oliver WM; Tischlinger, Helmut; Foth, Christian (14 May 2019). „A non-archaeopterygid avialan theropod from the Late Jurassic of southern Germany“. eLife. 8: e43789. doi:10.7554/eLife.43789. PMC 6516837. PMID 31084702.