Мери Корина Путнам Јакоби

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Mary Corinna Putnam Jacobi
Mary Corinna Putnam Jacobi
Роден(а)Mary Corinna Putnam
август 31, 1842(1842-08-31)
London, UK
Починал(а)јуни 10, 1906(1906-06-10) (возр. 63)
New York City
НационалностAmerican
ОбразованиеFemale (later Women's) Medical College of Pennsylvania Faculté de Médecine de Paris
Познат(а) поMedicine
СопружникAbraham Jacobi (m. 1873)
ДецаMarjorie Jacobi McAneny
РодителиGeorge Palmer Putnam and Victorine Haven

Мери Корина Путнам Јакоби (31 август 1842 - 10 јуни 1906) била ценет американски лекарк, учителка, научник, писател и суфрагист .[1] Таа била првата жена што студирала медицина на Универзитетот во Париз и имала долга кариера практикувајќи медицина, предавајќи, пишувајќи и застапувајќи ги правата на жените, особено во медицинското образование.[2]

Нејзиното научно побивање на популарната идеја дека менструацијата ги прави жените непогодни за образование е влијателно во борбата за женските образовни можности.

Возрасен живот и кариера[уреди | уреди извор]

Портрет на Мери Путнам Јакоби, в. 1860–1865 година

Додека Елизабет Блеквел (1821–1910) сметала дека медицината претставува средство за социјална и морална реформа, помладата Јакоби се фокусирала на лекување на болести. Блеквел верувала дека жените ќе успеат во медицината поради нивните хумани женски вредности, но Јакоби сметала дека придонесот на жените во сите медицински специјалности треба да се смета за еквивалентен на мажите.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Denise Grady (November 11, 2013). „Honoring Female Pioneers in Science“. New York Times. Посетено на 2014-12-14. Mary Corinna Putnam Jacobi, born in 1842 in London, grew up in New York and began publishing short stories at 17. But what she really wanted was to be a doctor. ...
  2. Swaby, Rachel (2015). Headstrong: 52 Women Who Changed Science- and the World. Broadway Books. стр. 3–6. ISBN 9780553446791.
  3. Regina Markell Morantz, "Feminism, Professionalism and Germs: The Thought of Mary Putnam Jacobi and Elizabeth Blackwell," American Quarterly (1982) 34:461-478. in JSTOR