Менует во ге-дур

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
AMBII45-5-Menuet-g-Petzold.png

Менует во ге-дур е клавијатурна композиција во рамките на збирката „Тетратка за Ана Магдалена Бах“. Порано се сметала за дело на Јохан Себастијан Бах (BWV Anh. 114), но денес за нејзин творец се смета Кристијан Пецолд. Делото има своја придружна композиција — „Менует во ге-мол“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]