Меле-филански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Меле-филански јазик
Ифара-мелески јазик
Застапен воВануату
ПодрачјеЕфате, Ифара
Говорници3,500  (2001)[1]
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3mxe

Меле-филанскиот или ифара-мелескиот, е полинезиски јазик. Јазикот се зборува во Вануату. Јазикот е составен од два главни дијалекта, мелески и филански, кои имаат значителни разлики меѓу себе.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]