Прејди на содржината

Медијатека „Жозе Кабанис“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алеите Жан-Жорес и медијатеката „Жозе Кабанис“ во задниот дел

Медијатеката „Жозе Кабанис“ е главната зграда на јавните библиотеки во Тулуза. Се наоѓа во близина на Матабиау железничката станица, таа била изградена во 2002 година од страна на Буфи и е наречена по Жозе Кабанис , поет кој живеел во Тулуза (1922-2000).

43°36′36″N 1°27′18″E / 43.6101194° СГШ; 1.4548999° ИГД / 43.6101194; 1.4548999