Машко јајце

Од Википедија — слободната енциклопедија

Машкото јајце може да се однесува на:

 1. Јајце клетка која вештачки содржи генетски материјал од маж.[1]
 2. Јајце од хаплодиплоиден вид како што е мравка или пчела што е неоплодено и ќе изведе мажјак.[2]
 3. Оплодена јајце клетка во која се развива машкиот организам.[3]

Оваа статија се фокусира на првата дефиниција.

Машките јајца се резултат на процес во кој јајце клетките на женката би биле испразнети од нивната генетска содржина (техника слична на онаа што се користи во процесот на клонирање ), а тие содржини би се замениле со машка ДНК. Таквите јајце клетки потоа може да се оплодат со сперма. Постапката ја замислил Калум Меккелар, шкотски биоетичар. Со оваа техника, двајца мажи би можеле да бидат биолошки родители на детето. Сепак, за таква постапка дополнително ќе биде потребна вештачка утроба или женски гестациски носител.[4] [5] [1]

Во 2023 година, машките јајца од клетките на машки глувци биле развиени и искористени за да се создадат глувци од двајца татковци кои биле во зрелост;[6] [7] глувците од двајца татковци биле добиени во 2008 година, но тие успеале да преживеат само неколку дена.[8] [9] [10]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Center for Genetics and Society: "Are male eggs and female sperm on the horizon?"
 2. „Male Egg - an overview | ScienceDirect Topics“. www.sciencedirect.com. Посетено на 2022-03-20.
 3. Празен навод (help)
 4. EUROPEAN BIOETHICAL RESEARCH: "CHILDREN WITH TWO GENETIC FATHERS" Архивирано на 27 јули 2007 г.
 5. BBC News: "Male-only conception 'highly speculative'"
 6. „Breakthrough as eggs made from male mice cells“. BBC News (англиски). 2023-03-08. Посетено на 2023-03-27.
 7. Ledford, Heidi; Kozlov, Max (2023-03-09). „The mice with two dads: scientists create eggs from male cells“. Nature (англиски). 615 (7952): 379–380. doi:10.1038/d41586-023-00717-7. PMID 36894725 Проверете ја вредноста |pmid= (help).
 8. Li, Zhi-Kun; Wang, Le-Yun; Wang, Li-Bin; Feng, Gui-Hai; Yuan, Xue-Wei; Liu, Chao; Xu, Kai; Li, Yu-Huan; Wan, Hai-Feng (2018-11-01). „Generation of Bimaternal and Bipaternal Mice from Hypomethylated Haploid ESCs with Imprinting Region Deletions“. Cell Stem Cell (English). 23 (5): 665–676.e4. doi:10.1016/j.stem.2018.09.004. ISSN 1934-5909. PMID 30318303.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 9. „Same-sex mice have babies“. BBC News (англиски). 2018-10-11. Посетено на 2023-03-27.
 10. Rehm, Jeremy (2018-10-11). „Healthy mice from same-sex parents have their own pups“. Nature (англиски). doi:10.1038/d41586-018-06999-6.