Машка одбојкарска репрезентација на Шведска

Од Википедија — слободната енциклопедија

Машката одбојкарска репрезентација на Шведска ја претставува Шведска на меѓународни натпревари во одбојка за мажи и пријателски натпревари. Најголемиот успех на тимот бил во 1989 година, кога Шведска го освоила сребрениот медал на Европското првенство во 1989 година во Еребру и Стокхолм, од 23 септември до 1 октомври.

Резултати[уреди | уреди извор]

Олимписки игри[уреди | уреди извор]

Светско првенство[уреди | уреди извор]

  • 1990 година — 10-то место
  • 1994 година — 16-то место

Европско првенство[уреди | уреди извор]

  • 1971 година — 17-то место
  • 1985 година — 9-то место
  • 1987 година — 4-то место
  • 1989 — Сребрен медал
  • 1991 година — 10-то место
  • 1993 година — 11-то место

Европската лига[уреди | уреди извор]

  • 2017 — Бронзен медал

Надворешни врски[уреди | уреди извор]