Машка ватерполо репрезентација на Турција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Машката ватерполо репрезентација на Турција ја претставува оваа држава на светската ватерполо сцена. Репрезентацијата била создадена во 1930-те години.

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Број Име Тим
1 Атила Сезер Турција Истанбул Јузме Ихтисас
2 Џан Гозусулу Турција В.С.К. Галатасарај
3 Толга Дениз Балта Турција ЕНКА Спор
4 Ојтун Акман Турција В.С.К. Галатасарај
5 Берк Гункут Турција Истанбул Јузме Ихтисас
6 Емре Џошкун Турција Истанбул Јузме Ихтисас
7 Сердар Хакјемез Турција Адалар Су Спортлар Кулубу
8 Алиџан Чагатај Турција В.С.К. Галатасарај
9 Југитан Хантал Турција Истанбул Јузме Ихтисас
10 Анил Сонмез Турција Хејбелиада Су Спортлар
11 Халил Бешкардешлер Турција В.С.К. Галатасарај
12 Џан Гувен Турција Хејбелиада Су Спортлар
13 Таркан Гувели Турција Адалар Су Спортлар Кулубу


Results[уреди | уреди извор]

Олимписки игри[уреди | уреди извор]

 • 1900-2008Не се квалификувала

Светска лига[уреди | уреди извор]

 • 2002-2009Не се квалификувала
 • 2010Прва рунда

Европски првенства[уреди | уреди извор]

 • 1926-1962Не се квалификувала
 • 1966Прва рунда
 • 1970-1985Не се квалификувала
 • 1987Прва рунда
 • 1989Не се квалификувала
 • 1991Прва рунда
 • 1993-2008Не се квалификувала
 • 2010Квалифицирана