Мауке

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мауке
Гратче
Поглед на Мауке
Местоположба на Мауке
ДржаваЧиле Чиле
РегионТарапака
ПокраинаЕл Тамаругал

Мауке (шпански: Mauque) ― гратче во Чиле.[1] Тоа е планинско гратче Ајмара, кој се наоѓа во комуната Колчане, покраина Тамаругал, во регионот Тарапака, Чиле.[2] Се наоѓа во областа на Националниот парк Вулкан Ислуга, во клисурата на реката Чијапа. Поимот „мауке“ доаѓа од кечуанскиот збор маука (mauca) што значи „старец“ или „лице на старец“, како што е наведено од Франсиско Ризо Патрон во неговиот Географски речник на покраините Такна и Тарапака.[3] „Мауке“ може да потекнува и од ајмарскиот збор кавки (kawki) што значи диво овошје.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „DICCIONARIO GEOGRAFICO DE LAS PROVINCIAS DE TACNA Y TARAPACA“. Архивирано од изворникот на 2007-07-02. Посетено на 24 декември 2023. line feed character во |title= во положба 23 (help)
  2. „El último turno ético de Ricardo, el profesor rural que murió de covid-19“. BioBioChile - La Red de Prensa Más Grande de Chile (шпански). 3 август 2020. Посетено на 24 декември 2023.
  3. „Ingeniero Francisco Riso Patrón - 1.890“. Архивирано од изворникот на 2007-07-02. Посетено на 24 декември 2023.

19°19′21″S 68°52′50″W / 19.32250° ЈГШ; 68.88056° ЗГД / -19.32250; -68.88056