Масбах

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Масбах
Baumgang bei Maßbach, 2.jpg
Грб на Масбах
Масбах is located in Германија
Масбах
Управа
Земја Германија
Покраина Баварија
Округ Бад Кисинген
Градоначалник Матијас Клемент
Основни податоци
Површина 59,31 км2
Надм. височина 284 м
Население 4.334 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 73 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KG
Пошт. бр. 97711
Повик. бр. 09735
Местоположба на Масбах во рамките на округот Бад Кисинген
[[Image:-{Maßbach}- |265x265px|none|none|Карта]]
Координати 50°11′00″ N; 10°17′00″ E / 50.1833° СГШ; 10.2833° ИГД / 50.1833; 10.2833Координати: 50°11′00″ N; 10°17′00″ E / 50.1833° СГШ; 10.2833° ИГД / 50.1833; 10.2833

Масбах — град во германската сојузна држава Баварија. Една е од 26-те општински средишта на округот Бад Кисинген. Според проценките од 2010 година, во градот живееле 4.734 жители. Има регионална шифра (AGS) 9672131.

Положај града у округу Бад Кисинген

Географија[уреди | уреди извор]

Масбах се наоѓа во сојузната држава Баварија во округот Бад Кисинген. Градот се наоѓа на надморска височина од 254 метри. Површината на општината изнесува 59,3км2. Во самиот град, според проценките од 2010 година, живееле 4.734 жители. Просената густина на населеност во овој град изнесува 80 ж/км2.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Преглед на состојбата на населението“. Баварска служба за статистика и обработка на податоци. 31 декември 2019. (германски)