Прејди на содржината

Маса Мартана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Massa Martana
општина
Massa Martana
ЗемјаИталија
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

МАСА МАРТАНА

Маса Мартана(во близина на добро потврдената античка локација на Викус Мартис Тудертиум на Виа Фламиниа) е антички италијански градот и комуна воМонти Мартани планински венец во провинцијата Перуџа(Умбрија). Се наоѓа на 10 km северно од Акваспарта, 18 км северно од Сан Гемини и 32 km северно од Нарни; 14 км јужно од Бастардо и 27 км јужно од Бевања. Според пописот во 2003 година, градот имал 3558 жители.

Тој е еден од класичните градови со ѕидови во централна Италија, а во неговата главна порта може да се видат неколку антички натписи, вклучително и римски од одреден интерес. Модерниот град се шири кон север покрај патот.

ТЕРИТОРИЈА

Територијата на комуната вклучува три добро сочувани романескни цркви, секоја изградена во дел од римски камен во опатијата на С. Фиденцио, на Санта Марија во Пантано и на Сан Фаустино. Средновековната опатија црква на Санта Марија во Виепри е подигнат во 12 век. Модерното светилиште во Колваленца (6 километри југозападно) сега привлекува аџии.

Другите цркви ги вклучуваат:

 • Санта Марија дела Концезионе
 • Сант Иполито
 • Сан Џовани Батиста
 • Сантуарио дела Мадона ди Кастелвекио
 • Сан Пјетро во Монте
 • Сант Арналдо
 • Сан Себастиано
 • Сан Феличе
 • Санта Марија дела Пејс
 • Сан Валентино
 • Сант Иларио
 • Chiesa dell'Ascensione
 • Сант Антонино де Кастро
 • Дедо Илумината
 • San Pietro sopra le acque
 • Сант Антонио дел Бусето
 • Санта Марија дел Грацие
 • Сан Џовани
 • Санта Дења
 • Сан Себастиано
 • Сан Бернардино

ЗЕМЈОТРЕС ОД 1997 ГОДИНА

Зградите на заградениот град претрпеа големи оштетувања во земјотресот на 12 мај 1997 година, претходник на Земјотрес од 1997 година што оштети голем дел од Умбрија, вклучувајќи ги и Базиликата и градот на Асизи. Комуната го прослави завршувањето на реставраторските работи и повторното отворање на стариот град во август 2006 година, десет години по земјотресот.

КУЛТУРА

Градот Маса Мартана има годишен фестивал на сладолед ("sagra del gelato") на почетокот на Август секоја година. Слични фестивали на храна се слават во летните месеци во голем број околни села и села во рамките на комуната, вклучувајќи ги Колпетрацо и Вилата Сан Фаустино. За време на божиќниот период во Маса Мартана се одржува популарна Божиќна изложба, наречена „Presepi d'Italia“ со традиционални божиќни креветчиња и уметнички дела: сите посветени на Светото Рождество. Уметничките дела доаѓаат од сите италијански региони и се одликуваат со нивната локална традиција и различна култура.

РЕФЕРЕНЦИ

"Superficie di Comuni Province e Regioni italiane al 9 ottobre 2011"

2.     "Popolazione Residente al 1° Gennaio 2018". Преземено на 16ти Март 2019.

НАДВОРЕШНИ ВРСКИ

 • Официјален сајт
 • Тајеровиот весник на Умбрија

(Текстот на оваа статија е делумно заснован на написот во весникот на Италија на Бил Тајер, со дозвола.)