Мартин Гарикс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мартин Garrix логото, 2012-2015

Мартин Герард Гаритсен (холандски: Martijn Gerard Garritsen), подобро познат по неговото сценско име Мартин Гарикс или стилизирано  како  MAR+IN GARRI×, е холандски диџеј, продуцент и музичар од Амстелвин. Тој бил рангиран како број еден на списокот на DJ Маг's Топ 100 за 2016 и 2017.[1] Тој учествува на голем број од музичките фестивали како што се Coachella, Electric Daisy Carnival Ultra Music Festival, Tomorrowland и Creamfields и бил најавен како резидент-диџеј во Hï Ibiza во 2017 и резидент-диџеј на Ushuaïa Ibiza во 2016 и 2018 година. Тој ја основал компанијата Stmpd Rcrds во 2016 година, неколку месеци по напуштањето на Spinnin' Records и пред потпишување со Sony Music. Гарикс исто така пишува песни за други изведувачи и покрај ова, само од една во педесет од неговите песни илзегле во јавноста.[2]

Кариера[уреди | уреди извор]

2012-2014: Spinnin' издавачки договор и Gold Skies[уреди | уреди извор]

Гарикс е откриен од страна на Tiësto, кого го опишува како инспиративен, смирен и легендарен.[3] Тој  ги имаше неговите почетоци со песните "BFAM" (со Џулијан Јордан), во соработка со ТВ Noise која се појави на компилација албум Циклус Магистерски студии од Суштинско значење, Том 2. Тој потпиша за Spinnin' Рекорди во 2012 година, издавањето на "Грешка 404", соработка со Џеј Hardway, преку етикета.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Top 100 DJs“. DJ Mag. Посетено на 22 October 2017.
  2. Howard, Danny. „Martin Garrix: Superstar Secrets“. Посетено на 1 February 2015.
  3. Lambert, Molly (7 December 2016). „Martin Garrix Is The Happiest Superstar DJ In EDM“. MTV News. Посетено на 9 December 2016.
  4. Dan, Carter. „Interview – Martin Garrix, the youngest ever Beatport No. 1 spot-holder, speaks about the journey so far“. Beatport.com. Архивирано од изворникот на 25 August 2013. Посетено на 12 August 2013.