Марсел Гок

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марсел Гок

Марсел Гок (роден на 24 август 1983) е германски професионален хокеар кој моментално игра за Адлер Манхајм кој се натпреварува во прваа германска хокеј лига.

Таткото на Гок, Јосеф, играл хокеј во својата родна Чехословачка,[1] има двајца браќа, кои исто така играат професионален хокеј. Неговиот постар брат Саша играл и за Тим Германија. Неговиот помлад брат Николај, исто така, претходно играл за Адлер Манхајм и Тим Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]