Мармолада (ледник)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Мармолада ледникот се наоѓа на планината Мармолада во провинцијата Трентино, Италија.

Географија[уреди | уреди извор]

Ледникот во јуни 2015 година, виден од Pian dei Fiacconi.

Ледникот Мармолада е единствениот во делот Доломити на Алпите. За време на Првата светска војна, линијата на фронтот меѓу австриските и италијанските сили ја прегазил Мармолада, а австриските војници изградиле квартови во ледничките тунели, формирајќи „леден град“ со значителна големина. Музејот од Првата светска војна, Museo della Grande Guerra во Мармолада, се наоѓа во долината под ледникот.[1]

Инциденти[уреди | уреди извор]

На 3 јули 2022 година, загинале единаесет планинари.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Corradini, Mario; Bianchini, Mariano (2005). „La Grande Guerra In Marmolada“. Marmolada (Italian). Chiari: Nordpress. стр. 59–62. ISBN 88-88657-40-1.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. „Marmolada glacier collapse in Italy kills seven“. BBC News (англиски). 2022-07-04. Посетено на 2022-07-04.