Маркетинг на интернет пребарувачите

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Маркетинг на интернет пребарувачите (МИП) — облик на дигитален маркетинг кој вклучува промоција на веб-страниците со зголемување на нивната видливост во страниците со резултати од пребарување (SERPs) првенствено преку платени реклами.[1] МИП може да вклучи оптимизација на пребарувачи (SEO), која ја прилагодува или преработува содржината на веб-страницата и архитектурата на страницата за да постигне повисоко рангирање на страниците со резултати од пребарувачот за да ги подобри листинзите за клик.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The State of Search Engine Marketing 2006“. Search Engine Land. February 8, 2007. конс. 2007-06-07. 
  2. „Does SEM = SEO + CPC Still Add Up?“. searchengineland.com. конс. 2010-03-05.