Мари Линдквист

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мари Линдквист во Манон 2010 година

Мари Линдквист (родена на 20 ноември 1970 година) е шведска балетска танчерка. Таа танцувала со Кралскиот шведски балет од 1988 година, станувајќи главна танчерка во 1993 година и дворовничка во 2004 година. Таа се пензионирала како активна танчерка во февруари 2014 година.[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Линдквист се обучувала во Балетската школа на Кралскиот театар и Шведската балетска школа пред да се приклучи на Кралскиот шведски балет во 1988 година. Таа станала солист во 1991 година, главна танчерка во 1993 година и во 2004 година ја добила кралската титула дворски танчерки.[2][3] Во 2005 година, таа била номинирана за наградата Беноа де ла Данс, настапувајќи во сивата област на Дејвид Досон.[4]

Репертоарот на Линдквист ги вклучува и водечките улоги во многу класични балети, вклучувајќи Одета / Одил во Лебедово езеро, Аурора во Заспаната убавица и улоги на титулата во Жизел, Пепелашка и Ромео и Јулија, како и во неокласичен и современи дела, вклучувајќи Солве во Нојмаер Пеер Гинт и Бјанка во Џон Кранко припитомување на итрица. Таа, исто така, одиграла водечки улоги во дела во кореографија на Џорџ Баланшин, Јири Килијан, Вилијам Форсајт и други.[2]

Линдквист има настапувано насекаде како гостин уметник низ Европа и во Јапонија, Кина и САД.[5]

Проштална изведба[уреди | уреди извор]

На 28 февруари 2014 година, во нејзиниот многу прославен проштален настап во Кралскиот театар во Стокхолм, Мари Линдквист ја танцувала Татанија во Онегин на Кранко, една од нејзините омилени улоги. Таа ја продолжила својата работа во Кралскиот шведски балет како тренер.

Награди[уреди | уреди извор]

Покрај нејзиното издигнување на дворецот во 2004 година, Линдквист ги добила и следните награди:[6]

  • 1990: Касперова награда од Дагенс Нихитер
  • 1992: Оперска награда од Шведски дневен весник
  • 1994: Награда за балетско цвеќе Филип Морис
  • 1997: Медал Карина Ари

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Anna Angström (24 February 2014). „Känns det vemodigt att sluta dansa?“. Svenska Dagbladet (Swedish). Посетено на 5 May 2014.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. „Marie Lindqvist“ (Swedish). Operan. Архивирано од изворникот на 6 May 2014. Посетено на 5 May 2014.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  3. „Benois de la Danse 2005“. Dansomanie. Посетено на 6 May 2014.
  4. „Marie Lindqvist“. Benois Theatre. Посетено на 6 May 2014.
  5. Anders Jörlén (2 March 2014). „Minnesvärd kväll med Marie Lindqvist“ (Swedish). Dansportalen. Архивирано од изворникот на 2014-06-19. Посетено на 5 May 2014.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]