Прејди на содржината

Марија Ланге

Од Википедија — слободната енциклопедија

Дагмар Марија Ланге (31 март 1914, Вастерос - 9 октомври 1991 година, Нора ) била шведска авторка на криминалистичка фантастика под псевдонимот Марија Ланг . Таа била една од првите писатели на детективски романи на шведски јазик, а нејзините книги помогнале да се направи жанрот популарен во Шведска.[1]

Книжевна кариера[уреди | уреди извор]

Нејзиниот прв роман, Mördaren ljuger inte ensam ( Убиецот не е единствениот лажго ), бил објавен во 1949 година и предизвикал одредени полемики затоа што двајца од главните ликови живееле во хомосексуална врска. Книгата добила позитивна рецензија од Барбро Алвинг во Дагенс Нихетер .[2]

Ланге напишала повеќе од 40 детективски романи, како и криминалистичка фантастика за млади лица. Повеќето нејзини книги се сместени во измислениот шведски град Скога, кој се заснова на родниот град на Ланг, Нора . Таа била една од првичните 13 члена на Шведската академија за писатели на криминал кога била основана во 1971 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dagmar Lange, Nationalencyklopedin, retrieved 3 January 2011 (шведски)
  2. Kärrholm, Sara (2004). „Pusseldeckaren och folkhemmets bortträngda mörker“. Во Salomon, Kim; Larsson, Lisbeth; Arvidsson, Håkan (уред.). Hotad idyll: berättelser om svenskt folkhem och kallt krig. Lund: Nordic Academic Press. стр. 81–109. ISBN 91-89116-76-3.