Маријан Андершон

Од Википедија — слободната енциклопедија

Маријана Андерсон (родена на 26 мај 1942 година) е политичар и економист од шведската Централна партија.

Таа е родена во Варгарда од фармерот Ерик Андерсон и Теа Андерсон, а се омажила за Иван Андерсон во 1963 година. Дипломирала како економист на Факултетот за бизнис, економија и право во Гетеборг во 1981 година. Таа служела како член на Риксдагот од 1985 до 2002 година.[1]

Таа се приклучила на одборот на фондацијата Right Livelihood Award од 2004 година.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

 

  1. „Marianne Andersson (C)“ (шведски). Sveriges Riksdag. Посетено на 12 August 2018.
  2. „Board“. rightlivelihood.org. Архивирано од изворникот на 12 May 2015. Посетено на 12 August 2018.