Марано (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Марано е река во Сан Марино и Емилија-Ромања во Италија.[1] Изворот на реката е југоисточно е од Домањано кој е во Сан Марино. Реката тече кон исток и е дел од источната граница помеѓу провинцијата Римини во Италија и Сан Марино. Таа се спојува и со Фиумичело и блиску до најисточната страна на Сан Марино. Реката тече и североисточно покрај Оспедалето и се влева и во Јадранското Море северозападно од Ричионе и југоисточно од Мирамаре. Притоките на Марано ја вклучуваат Кандо.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Touring Club Italiano (2002). Nuovissimo Atlante Geografico Mondiale (италијански). стр. 41 J 5. ISBN 978-88-365-2714-4.