Македонски бабјак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Македонски бабјак
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Нерангирано: Евдикоти
Нерангирано: Астериди
Ред: Усноцветовидни
Семејство: Струпници
Род: Бабјак
Вид: V. macedonicum
Биномен назив
Verbascum macedonicum
Kosonin & Murb.

Македонски бабјак или Македонски Лопен (науч. Verbascum macedonicum)[1] — локален македонски флористички ендемит од фамилијата Струпници (Scrophulariaceae), познат само за околината на Тиквешкото Езеро односно околу Полошкиот манастир и околината на Демир Капија.[2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Koganin & Murb., 1930 In: Bull. Inst. Jard. Bot. Univ. Beograd 1: 220
  2. [Roskov Y., Kunze T., Orrell T., Abucay L., Paglinawan L., Culham A., Bailly N., Kirk P., Bourgoin T., Baillargeon G., Decock W., De Wever A., Didžiulis V. (ed) (15 januari 2014). ”Species 2000 & ITIS Catalogue of Life: 2014 Annual Checklist.”. Species 2000: Reading, UK. Läst 26 maj 2014.]
  3. World Plants: Synonymic Checklists of the Vascular Plants of the World