Макарони и кашкавал

Од Википедија — слободната енциклопедија

Макарони и кашкавал (исто така наречени мек и чииз) е јадење во Канада и САД од кашкавал макарони во Обединетото Кралство.[1] Тие се еден вид јадење од варени тестенини и сос од сирење, најчесто од чедар.[2] [3]

Печени макарони и сирење
Макарони и пица со сирење
Чинија со претходно спакувани крафт макарони и сирење, послужени со домат и колбас

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. BBC, Recipes, Macaroni Cheese
  2. Moskin, Julia (4 January 2006). „Macaroni and Lots of Cheese“. The New York Times. Посетено на 30 January 2009.
  3. „Perfect Macaroni and Cheese“. Martha Stewart Living. 66 (February 1999). Посетено на September 22, 2012.